Kryształ górski
Filtry
- 1
Co wyróżnia górski kryształ?
Pod względem chemicznym górski kryształ – nazywany też kryształem skalnym – składa się z dwutlenku krzemu. Minerał ten jest bezbarwną odmianą kwarcu i występuje w większości skał na ziemi. Górski kryształ wydobywa się na całym świecie, a jego największe pokłady znajdują się w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Birmie, Alpach oraz we Francji. W Polsce występuje w Karkonoszach, Górach Izerskich, Tatrach i Górach Świętokrzyskich.
Skąd wywodzi się określenie kryształ górski? Kamień ten swoją nazwę wziął od greckiego słowa krystallos, które oznacza lód. Trudno o bardziej trafne określenie, bo wygląd kryształu skalnego przywodzi na myśl przejrzystą, zmarzniętą bryłę wody. Mało tego – jest on też chłodny w dotyku.
Jak sprawdzić, czy kryształ górski jest prawdziwy?
Przejrzysty i bezbarwny kryształ górski – jak rozpoznać, że jest prawdziwy? Czym jeszcze się wyróżnia? Po pierwsze kamień ten jest cięższy niż szkło, którego często używa się do wykonywania jego imitacji. Ponadto wspomniana przejrzystość jest w jego przypadku znacznie większa. Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy kryształ górski jest prawdziwy? Delikatnie stuknij palcem w jego powierzchnię – dźwięk, który usłyszysz, powinien być zbliżony do melodii, jaką wydają dzwonki.
Kryształ górski surowy – ale i okaz poddany obróbce – jest twardy, więc z łatwością porysuje stal, ale jednocześnie nie straci przy tym swojego atrakcyjnego wyglądu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Kryształ górski nie należy do łupliwych minerałów i ma charakterystyczny muszlowy przełam.
Kryształ górski – właściwości
- Słaba łupliwość.
A to sprawia, że kamień ten jest odporny na uszkodzenia, kruszenie i łamanie.
- Wysoka twardość.
Wytrzymałość kryształu górskiego to również zasługa jego twardości. W skali Mohsa kamień ten ma aż 7 punktów na 10, co oznacza, że jest bardzo odporny na zarysowania.
- Przeźroczystość i półprzezroczystość.
Kryształ górski szlifowany, ale i ten w wersji nieobrobionej, wyróżnia się tym, że światło przechodzi przez niego z łatwością. W zależności od rodzaju kamień ten może być całkowicie bezbarwny, mętny bądź zawierać inkluzje, czyli wtrącenia pochodzące z innych minerałów, płynów czy gazów.
Kamień kryształ górski – zastosowanie
- Biżuteria.
Kryształ górski na rzemyku, zdobiący bransoletkę, naszyjnik lub kolczyki - kamień ten jest chętnie wykorzystywanym przez jubilerów materiałem. Dzięki eleganckiemu, bezpretensjonalnemu wyglądowi wykorzystuje się go w produkcji biżuterii zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.
- Dekoracje.
Kryształ górski duży, średni i ten niewielkich rozmiarów może być nietuzinkową dekoracją wnętrza. Przy jego pomocy ozdobisz zarówno pokój dzienny w domu, jak i salon masażu czy gabinet kosmetyczny.
Kryształ górski – sklep internetowy Onyxwroclaw
Jeden z najpiękniejszych kamieni kwarcowych? Zdecydowanie kryształ górski! Gdzie kupić taki minerał? Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. To tutaj znajdziesz górski kryształ w wielu wariantach do wyboru. Heksagon, obelisk, sześcian – zdecyduj, jaki kształt kamienia najbardziej Ci się podoba.
Proponujemy również różne rozmiary minerałów, dzięki czemu bez problemu wybierzesz spośród nich odpowiedni dla Ciebie okaz. Wszystkie oferowane w tym dziale produkty zachwycają przejrzystością, charakterystyczną dla kryształów górskich. Obejrzyj zdjęcia kryształów, a będziesz zachwycony!