Historia
Na samym początku warto wspomnieć o genezie terminu "topaz". Niektóre źródła podają, że jest on związany z nazwą wyspy Topasos (obecnie Zeberget), gdzie w przeszłości znajdowano żółtawo-zielone oliwiny, które wtedy nazywano topazami. Inna definicja, którą możemy znaleźć w literaturze, mówi nam o tym, że topaz pochodzi ze staro-sanskryckiego słowa tapas (ogień). Kolejna, popularna teoria tłumaczy pochodzenie greckim słowem topazein (poszukiwać, szukać).
Topazy ze względu na zbliżoną budowę do diamentów, były z nimi mylone przez setki, jak nie tysiące lat. Przykładem topazowej imitacji diamentu jest duży, przezroczysty topaz "Braganza", znajdujący się w królewskim skarbcu Portugalii, który przez długie lata uchodził za diament.
Właściwości i rodzaje topazu
Topaz należy do grupy kamieni szlachetnych. Jego twardość plasuje się na pozycji 8 w skali Mohsa. Jest wyjątkowo czysty pod względem chemicznym, co znaczy, że nie zawiera zanieczyszczeń. Topazy występują w różnych barwach, z czego te naturalnie obecne w przyrodzie są jasne oraz mają niski stopień nasycenia. Możemy znaleźć topazy bezbarwne, szare, różowawe, zielonkawe oraz obecnie najbardziej popularne - niebieskie. Najrzadszą odmianą jest żółto-różowa, występująca między innymi w Brazylii oraz Pakistanie. Warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach powszechnie stosowane są obróbki cieplne oraz świetlne, które wpływają na barwę topazu - w taki też sposób spopularyzowano niebieskie topazy, których nazwy handlowe dzielimy na:
- London Blue (ciemno niebieski)
- Swiss Blue (średnio niebieski)
- Sky Blue (jasno niebieski)
Oczywiście inne zabarwienia również mają swoje nazwy:
- Imperial (pomarańczowo-żółty/ żółto-czerwony)
- Mystic (wielobarwny)
- Yellow (żółty)
Pochodzenie topazów
Topazy należą do kamieni szlachetnych, jednak ich pochodzenie nie jest rzadkie. Możemy je znaleźć na różnych kontynentach. Najpopularniejsze złoża są w: Brazylii, USA, Meksyku, Rosji, Pakistanie, na Madagaskarze oraz w Australii. W Europie topaz występuje na terenie zachodniej Ukrainy.
Biżuteria z topazu
Topaz jest „twardzielem” (8 w skali Mohsa), który z powodzeniem może być wykorzystany do drogocennej biżuterii, dzięki braku podatności na rysy i otarcia.